لوگوی راتامد

مقاله‌ها

سلولیت چیست؟

سلولیت چیست

سلولیت وضعیتی را توصیف می کند که در آن برجستگی ها و فرورفتگی هایی روی سطح پوست ظاهر می شوند که به طور معمول به عنوان “پوست پرتقال” و “پنیر دلمه” شناخته می شوند. سلولیت یک بیماری پزشکی نیست که نیاز به درمان داشته باشد، اما حالتی است که بر زیبایی فرد تاثیر می گذارد. این عارضه هم مردان و هم زنان را تحت تاثیر قرار می دهد، اگرچه به دلیل تفاوت در توزیع چربی و بافت همبند نسبت به مردان در زنان شایع تر است.

در سلولیت، الیاف ضعیف بافت همبند باعث بیرون زدگی سپتوم بافت چربی زیر جلدی – به طور عمده در ران ها، بازوها، باسن، باسن و شکم – می شود. این امر باعث فرورفتگی سطح پوست می شود. سلولیت تقریباً منحصراً در زنان یافت می شود زیرا مردان ساختار بافت همبند متفاوتی در بافت چربی دارند. در افراد دارای اضافه وزن و/یا افرادی که بافت همبند ضعیفی دارند، سلولیت می تواند در اوایل بزرگسالی بروز کند. با افزایش سن، درجات مختلفی از سلولیت در حدود 80 درصد از زنان مشاهده می شود.

سلولیت

علل ایجاد سلولیت چیست؟

سلولیت فقط چربی زیر پوست است که ظاهری ناهموار دارد، زیرا به بافت همبند فشار وارد می کند و چروک می شود – به همین دلیل است که بیش از 80 درصد از زنان، صرف نظر از وزن آنها، دچار این عارضه می شوند.

برخی از عواملی که فرد را مستعد ابتلا به سلولیت می کنند عبارتند از تیپ بدنی ژنتیکی، وراثت، قومیت، وزن بدن، سن، تغییرات هورمونی، رژیم غذایی نامناسب، سیگار کشیدن و عدم فعالیت بدنی. به تازگی، التهاب نیز به عنوان یک عامل موثر شناخته شده است. تحقیقات نشان می دهد که التهاب می تواند در ایجاد سلولیت در زنان در هر سنی نقش داشته باشد.

در واقع، علت دقیق سلولیت هنوز به طور کامل شناخته نشده است.

توزیع چربی و بافت همبند در زنان در کنار هم قرار گرفته است که باعث می شود چربی بین لایه های بافت همبند بیرون بزند. این در حالی است که در مردان، چربی و بافت همبند به صورت متقاطع قرار دارند. این ممکن است یکی از دلایلی باشد که سلولیت در زنان شایع تر است.

نظریه دیگری وجود دارد که کاهش جریان خون به بافت همبند زیر پوست را عامل ایجاد سلولیت در دوران یائسگی در زنان می داند. کاهش جریان خون به معنای اکسیژن کمتر در این ناحیه است که منجر به کاهش تولید کلاژن می شود.

همچنین ممکن است روند طبیعی افزایش سن در ظاهر شدن سلولیت نقش داشته باشد. با افزایش سن، پوست استحکام و خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد. این امر به ویژه در ران ها و باسن، احتمال تشکیل سلولیت را افزایش می دهد.

درمان سلولیت

درمان سلولیت با شاک ویو

دستگاه شاک ویو زیبایی دستگاهی است که در بسیاری از رشته‌های پزشکی مانند ارتوپدی، فیزیوتراپی، پزشکی ورزشی و حتی دامپزشکی استفاده می‌شود. این روش سال‌هاست توسط متخصصان مراقبت‌های بهداشتی برای درمان دردهای مزمن و بازگرداندن تحرک استفاده می‌شود. این یک درمان غیر جراحی موثر برای تسریع بهبودی برای افرادی است که از دردهای حاد یا مزمن رنج می‌برند.

علاوه بر درمان دردهای مزمن، مطالعات نشان داده است که درمان با شاک ویو برای درمان سلولیت نیز موثر است. انجام این درمان بافت فیبری مسئول ظاهر ناهموار پوست را مختل می کند. با اعمال فشار ثابت به طور مکرر روی ناحیه آسیب دیده، باعث بهبود تحریک جریان خون و گردش خون لنفاوی می شود.

افزایش تبادل چربی های خون، متابولیسم ذخایر چربی را تحریک می کند. علاوه بر این، این درمان باعث می شود پوست کلاژن و الیاف الاستین بیشتری تولید کند.

درمان سلولیت با امواج شوکی تایید شده از نظر بالینی، یکی از بهترین راه حل های غیر جراحی امروزی برای سلولیت است و هم اکنون در مطب راحت ما در مرکز سلامت معاصر در دسترس است.

اگر برای کاهش ظاهر سلولیت آماده هستید، درمان با امواج شوکی ممکن است راه حل سریع و قدرتمندی باشد که به دنبال آن بوده اید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا